Razvijajmo kod naše djece osjećaj odgovornosti za vlastito postupanje, poručio reis Kavazović
Tema današnje hutbe reisu-l-uleme Islamske zajednice u BiH Huseina ef. Kavazovića bio je početak mektepske i školske godine.
Reis je istakao da su to mubarek dani, najvažniji u životu naše cijele zajednice i svakog od nas ponaosob.
– U njima smo radosni što nam je Uzvišeni dao mogućnosti, priliku i, nadasve, slobodu, da strpljivo i predano ispunjavamo Njegovu prvu naredbu o učenju i saznavanju. U njima ćemo svi krenuti u mekteb, u školu, na fakultet, u biblioteku… Da odamo počast nauci i znanju koje nas je izbavilo iz mraka, podiglo, uspravilo i učinilo slobodnim ljudima. Zato nema važnijeg dana u godini.
U našoj muslimanskoj tradiciji je mekteb uvijek predstavljao čistu radost, znak nečega uzvišenog, posvećeni prostor znanja i plemenitosti, znak za napredak, novo rađanje čovjeka i novi početak.
U našoj ljepoj muslimanskoj tradiciji je da se posebno poštovanje i predana poslušnost iskazuju roditelju i učitelju, muallimu i muderrisu. Oni su poučavali i odgajali, objašnjavali i postavljali pitanja, radovali se našem uspjehu, a žalostili se nad našom aljkavošću i ljenošću – naveo je Kavazović.
Istakao je da su se temelji islama i muslimanskog bića gradili, glačali i čuvali u mektebima i medresama, bolje od bilo kojeg drugog mjesta i staništa.
– U njima su stasavale (i danas stasavaju) generacije tihih i smjernih muslimana, hrabrih čuvara i prenosilaca suštine naše vjere i našeg muslimanskog i narodnog bića. Medrese i mektebi su simboli naše muslimanske pismenosti, odgoja i obrazovanja u kojima se uči o našoj muslimanskoj kulturi i narodnoj tradiciji. Mekteb je najznačajnija i najmasovnija odgojna ustanova naših muslimana.
Danas imamo više hiljada mekteba diljem svijeta, koje pohađaju naša djeca. U njima uče o vrijednostima vjere i morala, nauke i znanja, časti i poštenja, marljivosti i rada… Uče i o našoj bosanskoj tradiciji poštivanja drugog i drugačijeg pogleda na život.
Mekteb je nezaobilazan i važan stub odgoja naše djece i učvršćivanja identiteta kod mladih ljudi. To su mjesta na kojima našu djecu učimo zdravom i moralnom načinu življenja i kosmopolitskoj otvorenosti za sve ono što je korisno i napredno. Dječiji duh je poput vode i može ga se skrenuti na ovu ili onu stranu. Uloga roditelja i muallima u tom procesu je važna i nezaobilazna. Onda, kada roditelj i učitelj sarađuju to se uvijek odrazi na formiranje zdrave ljudske ličnosti. Naša je obaveza da u našu djecu usadimo samopouzdanje: kroz učenje, igru i takmičenje – kazao je Kavazović.
Istakao je da je obaveza roditelja, jednako kao i muallima, da svoje dijete poduče aksiomu muslimanskog odgoja: da se dijete ne precjenjuje niti da se potcjenjuje.
– Prvo će dijete sačuvati od uobrazilje, a drugo od ponižavanja. Učimo našu djecu tako da prepoznaju da je trud važniji od rezultata. Razvijajmo kod njih osjećaj odgovornosti za vlastito postupanje. Neka iskuse posljedice lošeg postupanja i zanemarivanja dužnosti. Poučimo ih važnoj životnoj lekciji: da je u vršenju dužnosti i ispunjenju preuzetih obaveza sav moral čovjeka, a u njihovom zanemarivanju velika sramota. Sjetimo se da nam je Vjerovjesnik, a.s., ostavio u amanet da od svoje djece zahtijevamo izvršavanje obaveza već od sedme godine, i da ih pozivamo na odgovornost za zanemarivanje dužnosti već od desete godine. Također, poučimo ih da su za velika djela potrebna velika odricanja, da najveću žrtvu, šehadet, traži domovina, a najveći trud i strpljivost sticanje znanja – poručio je Kavazović.
Napomenuo je da će 12. septembra više od 2.000 mekteba otvoriti svoja vrata u Evropi, Sjevernoj Americi i Australiji.
– Pozivam vas da zajedno s našim muallimima i muallimama ispunimo emanet prenošenja vjere na nove generacije muslimana i muslimanki. Mektebska nastava nije obavezna prema državnim zakonima, ali ona je naša savjest i odgovornosti pred Bogom i zajednicom muslimana. Vjera je predanje, nju se ne da u potpunosti usvojiti bez odgajatelja. Vjera se ne uči iz knjiga i s interneta; ona se preuzima od učitelja vjere, od muallima. Vjerovjesnik je rekao da će doći vrijeme kada će biti teško nositi vjeru, bit će to poput žeravice: ako je držite u šaci peče, a ako je ispustite ugasi se. Blago onima koji se za nju budu žrtvovali.
Nova mektebska godina će započeti s novim ilmihalima. Napisali su ih naši muallimi, naši znalci o mektebu i mektebskoj nastavi. Nadam se da će se s njima našoj djeci još više približiti vrijednosti naše vjere, naše kulture i tradicije.
Svim polaznicima mekteba i njihovim roditeljima želim sretan i hajirli početak mektebske, školske i akademske godine.
Budimo uz našu djecu, pomozimo im da odrastaju u miru, sretni i okruženi ljudima koji ih vole i o njima brinu.
Gospodaru naš, olakšaj našoj djeci i sačuvaj ih velikih kušnji. Neka njihovo odrastanje bude u miru, na radost njihovih roditelja i svih nas.
Gospodaru naš, podari ljubavi, znanja i strpljenja roditeljima i muallimima da istraju na časnom putu prenošenja emaneta Tvoje vjere din-i islama. Amin! – rekao je Kavazović.
Izvor: Avaz.ba